Dyskryminacja w imię różnorodności? Huawei Zaprasza wyłącznie kobiety na warsztaty
Huawei zorganizował warsztaty skierowane do młodych kobiet, oferując im możliwość rozwijania umiejętności technologicznych i przywódczych. Firma aktywnie wspiera kobiety, pomagając im w zdobywaniu kompetencji w obszarach STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics) i zachęcając do kariery w branżach technologicznych.
Huawei zorganizował warsztaty dla kobiet, mające na celu rozwijanie ich umiejętności przywódczych oraz kompetencji w naukach ścisłych. W warsztatach, które odbyły się w Warszawie, uczestniczyło 29 studentek z 27 krajów, w tym z państw Unii Europejskiej, Bałkanów oraz Ukrainy.
Podczas wydarzenia uczestniczki miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat nowoczesnych technologii cyfrowych oraz czerpać inspirację od kobiet-liderek z obszarów polityki, biznesu i nauki. Tegoroczne spotkanie „Kobiety na rynku nowych technologii” odbyło się również w Sopocie. Menedżer ds. PR korporacyjnego w Huawei wyjaśnił, że aby zachęcić młode kobiety do kariery w technologii, należy wspierać ich rozwój od najmłodszych lat i przedstawiać im wzorce – inżynierki czy naukowczynie.
W ramach działań na rzecz różnorodności Huawei podejmuje inicjatywy na wczesnym etapie edukacji. We współpracy z Fundacją Zaczytani.org firma wydała bajkę „Kosmos i Malina,” skierowaną do dzieci w wieku 9-12 lat, która ma inspirować dziewczynki do zainteresowania matematyką, inżynierią, nauką i technologią. Bajka dostępna jest bezpłatnie jako e-book i audiobook.
Huawei dąży do zwiększenia różnorodności w branży technologicznej, w której udział kobiet jest nadal niski. Według danych Eurostatu w Polsce jedynie 15,5% pracowników sektora teleinformatycznego to kobiety. Jako jedną z przyczyn tego stanu wskazuje się etap wczesnej edukacji, na którym dziewczynki rzadziej są zachęcane do rozwijania zainteresowań w obszarach STEM. Prognozy pokazują, że wzrost liczby kobiet w europejskim sektorze technologicznym do 45% do 2027 roku mógłby zwiększyć PKB Unii Europejskiej o 210-600 miliardów euro.
Program tylko dla kobiet – powracający temat
Przy tej okazji warto wspomnieć o programie stypendialno-mentoringowym „Dziewczyny w grze”, który oferował wsparcie finansowe w wysokości 12 tysięcy zł brutto na edukację i rozwój oraz dostęp do mentoringu z pracownikiem CD PROJEKT RED. Podobnie jak w warsztatach Huawei, również ten program był skierowany wyłącznie do kobiet, co wywołało mieszane reakcje.