Wasz telefon jest szpiegowany? Jak to sprawdzić

AdTech Ad

Coraz częściej słyszy się o systemach przejmowania danych i włamywania się do komputerów czy telefonów. Co zrobić, żeby mieć pewność, że nasze poufne dane są bezpieczne?

Istnieje kilka prostych kodów, dziki którym można dowiedzieć się więcej o ustawieniach telefonu i sprawdzić, czy nasze wiadomości są chronione.

Należy tylko wpisać poniższe kody na klawiaturze telefonu czy smartfona: 

AdTech Ad

Kod: *#21#

Tym kodem możecie sprawdzić czy Wasze wiadomości, połączenia i inne poufne dane są przekazywane. Jeśli tak jest, to numer, na który przekazywane są dane zostanie wyświetlony po wpisaniu tego kodu.

Funkcja ta jest najczęściej wykorzystywana przez ostrożnych rodziców lub zazdrosnych partnerów do monitorowania połączeń przychodzących i wychodzących z danego telefonu.

Ale też może być bardzo niebezpieczna, jeśli dostanie się w ręce przestępców – po jej aktywowaniu będą oni znać np. Wasz adres, listę przyjaciół, codzienne zwyczaje ofiary, czy nawet informacje finansowe!

Kod: *#62#

Wybierając ten kod dowiesz się gdzie przekazywane są połączenia w przypadku, gdy macie wyłączony telefon lub jesteście poza zasięgiem sieci. Standardowe ustawienie operatora to przekierowanie na numer poczty głosowej.

Jeśli jednak ktoś majstrował przy Waszym telefonie, może się tu pokazać inny numer.

Kod: ##002#

To jest uniwersalny kod do wyłączania przekazywania połączeń z twojego telefonu, np. na pocztę głosową. Dobrym pomysłem wydaje się użycie tej funkcji, gdy planujemy wyjazd za granicę. Dzięki temu żadne dodatkowe opłaty roamingowe nie zostaną naliczone za przekazywanie połączeń.

Kod: *#06#

Za pomocą tego kodu będziesz w stanie sprawdzić numer IMEI. Numer ten jest używany przez sieć GSM do identyfikowania konkretnego urządzenia. IMEI podaje szczegółowe dane dotyczące modelu i parametrów technicznych urządzenia.

W przypadku zagubienia lub kradzieży, mając numer IMEI operator jest w stanie określić jego położenie nawet w przypadku, gdy włożona jest inna karta SIM.

Jak bezpiecznie korzystać z telefonu i chronić swoje dane?

  • za pomocą ustawień telefonu, określcie, jakie informacje możesz bezpiecznie udostępniać
  • używajcie jedynie bezpiecznych aplikacji, nie instalujcie nieznanych programów w telefonie
  • chrońcie swoją prywatność: uważajcie, jakie zdjęcia publikujecie i generalnie, jakimi informacjami dzielicie się za pomocą telefonu
  • korzystając z internetu na telefonie, nie klikajcie w podejrzane linki
  • nie podłączajcie telefonu do darmowych punktów ładowania
  • nie pożyczajcie telefonu nieznajomym, w razie nagłego wypadku sami wykonajcie połączenie

Może Ci się również spodoba

Support us / Polub nas

Jeśli podoba Ci się to co robimy wesprzyj nas przez kliknięcie

Powered by WordPress Popup