Counter-Strike 1.6 i Half-Life na system Linux
Counter-Strike 1.6 i HL wiecznie żywy dzięki Valve. Panowie nie próżnują i mimo, że został wydany Counter-Strike Global Offensive nadal wychodzą patche i zmiany do najbardziej kultowej strzelanki. Valve wraz z wydaniem poprawki do klienta Steam dla Linuksa, udostępniła jednocześnie wersję beta legendarnych już gier Half-Life i Counter-Strike 1.6 ożywiając te tytuły i pozytywnie zaskakując graczy. [more…]
Kiedy Gabe Newell informował o debiucie Steam dla systemów Linux i przportowaniu gry Left4Dead 2 wraz z silnikiem Source, nieliczni spodziewali się, aż takiego zainteresowania grami na Linux. Z pierwszych zapowiedzi wynikało, że linuksowi gracze mogą liczyć na wydanie wszystkich następnych gier od Valve dla Linuksa i co bardziej wierzący marzyli o wydaniu także wypuszczonych już świeżych produkcji na Linux (jak Left4Dead 2 czy niedawno wydany Counter-Strike: Global Offensive). Jednak Valve po raz kolejny zaserwowało nam miłe zaskoczenie importując inne tytuły jak Team Fortress 2 czy nawet jeszcze starsze produkcje.
Z pojawieniem się kolejnej aktualizacji Steam, w bibliotekach gier użytkowników posiadających przypisaną do konta grę Half-Life, ujawniła się natywna wersja wspominanej produkcji. Gra HL wydana w 1998 roku i wykorzystuje silnik GoldSrc wywodzący się z engine Quake.
Jednocześnie wydana została także gra Counter-Strike 1.6. Wydanie obu gier jest miłym zaskoczeniem, tym bardziej że Valve od dłuższego czasu coraz dobitniej promuje swoje nowe produkcje, trochę zapominając o swoich grach kultowych , mających wciąż pokaźne grono graczy. Ich (Valve) jak by nie było zaskakujące działanie pozwala mieć podstawy do oczekiwania na następne natywne produkcje jak Half-Life 2, Counter-Strike: Source, Global Offensive, a także Source SDK, dzięki któremu otworzy się droga dla licznych modyfikacji jak chociażby Black Mesa, gdyż prawdopodobnie Valve stara się przenieść dla Linuksa cały swój katalog gier.
Środowisko graficzne to KDE4 z prześwitującą plazmą i i dodatkiem do plazmy Smooth Tasks który
jest odpowiedzialny za wyświetlanie ikon na pasku zadań jak w Windows 7
Obecnie obie produkcje znajdują się w fazie testów, jak się domyślacie, mogą zawierać błędy. Gry pojawią się jako dostępne w bibliotece gier, jeżeli posiadamy już przypisane do konta klucze gry, lub zwyczajnie zakupimy je w wersji dla Windows. Następnie ustawiając w opcjach klienta Steam dla Linuksa „udział w beta testach”, powinna pojawić się w naszej bibliotece wersja dla pingwina.
Gry pojawiły się nie tylko dla systemów Linux zostały także opóblikowane dla Mac OS X.